Metal Etiket Nedir ?

Neden Bu kadar tercih ediliyor ?

Metal etiket ile alakalı en önemli tercih nedenleri nelerdir? Dekoratif olmalarının yanı sıra, metal etiketler son derece dayanıklıdır. Kâğıt veya plastiğe göre yaşam süreleri daha uzundur. Isı değişimlerinden etkilenmezler, her tür hava koşuluna dayanıklı malzemeden üretilmektedir.

 

Metal Etiket

Metal etiketler genellikle alüminyum olarak tercih edilmesine karşın farklı metaller üzerine de baskı işlemi gerçekleştirildiği bilinmektedir. Metalden imal edilen etiket her zaman bir adım önde olup fark edilmek isteyen rekabetçi firmaların tercih ettiği bir etiket türüdür. Ostim Metal etiket, şık bir görünüme sahip olduğu için çoğu sektörde kendisini ön plana çıkarmıştır.

  • Paslanmaz yapısıyla hava koşullarından etkilenmeden farklı sektörlerde de kullanıldığı bilinmektedir. Genellikle sanayi, reklam sektörü, ticaret, otomotiv ve mobilya sektöründe kullanılmasıyla da kullanıcıların dikkatini çekmek kolay hale gelmiştir.

  • Metal etiketlerin kullanılmasının temel amacı kullanıldığı sektöre göre değişim arz etmekle birlikte çeşitlilik de gerektirir.

  • Elektronik sektöründe metal etiketin sıklıkla tercih edilmesinin temel sebebi elektronik eşyalarda bulunan özelliklerin kullanıcıya tam anlamıyla aktarılmasıdır.

  • Elektronik eşyalar üzerinde kullanılan diğer baskı türlerinde zamanla solmalar ve silinmeler yaşandığından metal etiketin kullanımı ön plandadır. Çünkü metal etiketin kullanımı esnasında bu tarz sıkıntıları meydana getirmez. Uzun yıllarca ürün bilgileriniz etikette sabit kalacağı için markanızın herkesçe tanınması mümkün olacaktır.

Metal etiketin en fazla kullanıldığı sektörlerden birisi olan otomotiv sektöründe ise araçların kimlik bilgileri metal etiketlerin üzerine işlenmektedir. Bu işlemeyle araçta bulunan özellikler kullanıcıların dikkatini çekecek bir yapıya bürünmektedir. Reklam ve asansör sektöründe metal etiketin kullanılmasının temel sebebi ise göze hoş gelen bir yapıya sahip olmasındandır. Firmalar, maliyeti uygun olduğundan bu etiket türünü kullanarak ürünlerini geniş kitlelere duyuruyorlar. Ürünlerin temel bilgilerini içeren Ankara metal etiket türü sayesinde kullanıcılar hem ürünler hakkında bilgi sahibi olmakta hem de ürünlerin nasıl kullanılacağı hususunda gerekli olan bilgileri öğrenmektedir. Bu nedenle oldukça işlevsel yapıya sahip olan metal etiket, sektörlerin sıkça tercih ettiği bir etiket türüdür.

Üretici firmaların tercihlerine göre farklı modellerde ve ebatlarda üretilen bu etiketlerin renk çeşitliliği de fazladır. Kullanılacak baskı türü tercihi yapıldıktan sonra istenen renkte etiket üretimi söz konusu olur. Bu etiketlerin eforme olma ihtimali oldukça düşüktür. Bu sayede metal etiket sayesinde markanızı müşterileriniz gözünde profesyonelleştirebilirsiniz.

Avantajları ve Çeşitleri

Metal Etiket Ostim Avantajları

Metal etiketlerin üreticiler açısından avantajını sayarak bitirmek pek mümkün olmaz. Görünümünün diğer metal etiket türlerine oranla oldukça şık olması müşterileri etkileyen bir durumdur. Mikron baskı özelliğinin kullanılması yüksek ısıya karşı dayanıklı bir yapıda olmasını sağlar.

Ostim metal etiket avantajları noktasında etiketlerin uzun ömürlü olması firmalar açısından oldukça değerlidir. Etiketler, ürün ve marka bilgilerinin ve ürünün nasıl kullanılacağını belirtir. Bu anlamda etiketlerin kullanımı müşterilerin gözünde profesyonel bir imaj çizmeyi sağlar. Böylelikle firmalar, rekabet halinde olduğu diğer firmalardan daha avantajlı bir konuma geçerler.

Metal Etiket Çeşitleri Nelerdir?

Metal etiket çeşitleri sınıflarına ve özelliklerine göre ayrılmaktadır. Bu nedenle de metal etiketlerin türlerine bir göz atmak hayli değerli olacaktır.

Asit İndirme Etiket

Bu etiket türünde, üzerine baskı yapılan alüminyum veya pirinç plaka üzerine asit dökülmektedir. Sonrasında metal oyulmakta ve kalıcı bir baskı elde edilmektedir. Asit indirme etiket, zorlu şartlar altındaki endüstriyel tesislerde, fabrikalarda ve sıcak ortam fırınlarında kullanılmaktadır. Yönlendirme tabelası ve uyarı ve ikaz levhası üretiminde de bu etiketler kullanılmaktadır.

Paslanmaz Etiket

Alüminyum alaşımı malzemeye UV baskı tekniğiyle dijital baskı yapılması sonucu üretilen etiketlerdir. Paslanmaz etiket üretiminde serigrafi baskı tekniği de kullanılabilmektedir. Korozyon dayanımı çok iyidir. Bu yöntem, asansör etiketi üretiminde kullanılmaktadır.

Pirinç Etiket

Pirinç, sarı renkte değerli bir metal alaşımıdır.  Levha halindeki pirinç üzerine serigrafi ile baskı yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra levhaya UV baskı yapılıp asit indirme tekniğiyle kalıcılık sağlanabilmektedir. Pirinç etiketler, en çok masa isimliği, plaket imalatında kullanılmaktadır.