Lazer Markalama Nedir ?

Lazer Markalama (Lazer Markalama Ankara – Lazer Markalama Ostim) Metal Kazıma Etiket olarak da adlandırılır. Üstelik bu yöntem lazer kullanılarak çeşitli nesnelerin veya ürünlerin markalanmasının ya da etiketlenmesinin yapıldığı sistem olarak bilinmektedir.

Lazer markalama prensibi, lazer demetinin optik aynalar tarafından yönlendirilmesiyle nesnelerin üzerine vurmasıyla oluşur. Sistem herhangi bir mürekkep, boya vb. ürün veya herhangi bir alet kullanılmadan kalıcı iz bırakır. Sistemin çalışma prensibi lazerin ürettiği ışıkların gücüyle nesnenin üzerine işlemektedir. Özellikle eloksal kaplamalı alüminyum yüzeyinden kaplanan rengi alır. Bu yönü sayesinde diğer markalama yöntemlerinden sıyrılarak farkını ortaya çıkarır.

Her türlü Logo, Barkod, QR Kodu veya stok numarası, demirbaş isimleri, alfa sayısal karakterler, yazı, rakam, şekil vb. işlemler ürün üzerine yazılmaktadır.

 

                                             Lazer Markalama Avantajları

Sabit Kalitede Yüksek Hassasiyetli Markalama: Yüksek lazer işaretleme hassasiyetiyle hassas grafikler, 1 noktalı yazı tipleri ve çok küçük geometrik şekiller bile açıkça okunabilir hale gelir. Aynı zamanda lazerle markalama, malzemeleri etiketlenirken ve markalanırken yüksek kaliteli sonuçları garantilemektedir. Bununla birlikte çok küçük punto yazıların da kolaylıkla okunmasını sağlar.

Yüksek Markalama Hızı: Lazer markalama en hızlı markalama süreçlerinden biridir. Bu, üretim sırasında yüksek verimlilik ve düşük maliyet sağlar. Malzeme yapısına ve boyutuna bağlı olarak markalama hızını daha da artırmak için farklı lazer kaynakları (örneğin fiber lazerler) veya lazer makineleri (örneğin galvo lazerleri) kullanılabilmektedir.

Uzun Ömürlü Markalama: Lazer markalama işlemi ile yapılan aşındırma kalıcı olmakla birlikte kullanılan malzeme erozyona uğramaz. Markalama işleminde; baskı olmadığı için renklerde solma ve çıkma söz konusu olmamakla beraber güneş altında veya yağmur altında kalan etiketler de herhangi bir aşınma söz konusu değildir.

                                          Lazer Markalama Nerelere Yapılır ?

MADENLER: Paslanmaz Çelik, Krom, Eloksallı Alüminyum, Altın, Gümüş, Titanyum, Bronz, Platin veya Bakır

PLASTİK MADDELER: ABS, Polikarbonat, Poliamid, PMMA veya Lazer Katkılı Plastikler

Lazer Markalama Yapılabilecek bazı etiket türleri;

  • Parça numaraları

  • Seri numaraları

  • Zaman Pulları

  • Barkodlar

  • 2D Veri Matrisi ve UID Kodları

  • İsim etiketleri

  • Tarih Kodları

  • Sıralı Numaralandırma

  • Hızlı Yanıt Kodları (QR Kodları)

  • Demirbaş isimleri

Siz de lazer markalama süreçlerinizle alakalı bizimle iletişime geçebilirsiniz!